*Huge* Costco & Grocery Haul!

Reading Time: 6 min

 

On the second month of our #CheapHealthyCostco Experiment, we decided to try Once-a-Month-Shopping. Here is exactly what we bought and how much grocery money we have left for the rest of the month!

 

On the second month of our #CheapHealthyCostco Experiment, we decided to try Once-a-Month-Shopping. Here is exactly what we bought and how much grocery money we have left for the rest of the month! #groceryhaul #costco #realfood #healthyliving #frugalliving From CheapskateCook.com

This post contains affiliate links, which means I receive a small compensation if you make a purchase using the links. You can view my full disclosure policy here.

 

This is the second month of our #CheapHealthyCostco Experiment. I’m not 100% convinced it is saving us money, but it IS helping us eat more organic food than we have ever been able to afford.

Normally, our family of 5 spends $140-160/week on clean, real food, much of it organic or local.

During this experiment, our goals are to follow that budget but:

  • Almost exclusively eat organic meat, dairy, and eggs
  • Eat as much organic produce and other foods as possible
  • Buy most of our groceries from Costco and supplement where convenient or cheaper from other stores.

This month I decided to try something different from our first month with a membership.

At the beginning of the month, I purchased the majority of our freezer-friendly and pantry foods from Costco. The rest of the month, we will supplement this haul with $25/week. So it’s kind of like once-a-month-shopping.

We will also stick to a strict $150/week budget.

I know that might seem like a very generous budget to some of you. However, since we started out on $25/week, that number blows my mind sometimes.

On the other hand, if you are feeding a family of big eaters mostly real food, and you are trying to source organic, local, and non-GMO products, this budget might seem too small.

Everyone is different and there’s no right number!

However, in an effort to save money AND eat healthy, we chose this number for several reasons. First, it’s about what our family would receive on full SNAP (food stamp) assistance.

Also, it works out to $1.42 per person, per meal. Since we rarely go out to eat (with exception of several of Chris’s lunches at work), and since most of these meals are made from real food, clean ingredients, and organic products, it seems like a reasonable amount for our financial and health goals.

 

costco pantry and fridge items

 

What We Bought At Costco This Week:

Dairy & Eggs:

Kirkland organic eggs – $3/dozen

Kerrygold butter – $2.75 for an 8-oz block

Kirkland organic Greek yogurt – $5.79 for 3/4 gallon

Kirkland sharp cheddar cheese – $2.50/lb

Kirkland colby jack cheese – $2.50/lb

Kerrygold Dubliner Grassfed cheese (like cheddar) – $5.89/lb

 

greens and lettuce from costco

 

 

 

Fruits & Vegetables:

Kirkland organic frozen strawberries – $2.47/lb

Organic frozen mango – $1.79/lb

Organic romaine hearts – $4.99 for 6 hearts

Organic baby greens mix (for cooking and smoothies) – $3.68/lb

Organic frozen broccoli (for cooking and smoothies) – $1.69/lb

 

meat and eggs from costco

 

Meat:

Organic frozen chicken breast – $4.89/lb

Organic ground turkey – $4.99/lb

Organic whole chickens – $1.99/lb

Organic boneless skinless chicken thighs – $3.99/lb

 

frozen fruit and broccoli from costco

 

Baking Supplies, Etc.:

Kirkland organic maple syrup – $10.99 for just over 1/2 gallon

Kirkland organic sugar (for kombucha and minimal baking) – $.79/lb

Kirkland Almond Flour – $3.99/lb

Kirkland sliced almonds – $3.99/lb

 

Pre-Made/Compromise Foods:

Organic whole wheat tortillas – $5.59/20 count

Kind Granola bars – $.50/bar

Cashew Crunch (kind of an alternative to granola bars) – $5.90/lb

Kirkland organic tortilla chips – $1.96/lb

Organic lemonade (compromise food/treat) – $2.95/gallon

 

Total spent at Costco: $273.14

 

 

coconut sugar from Walmart

 

What We Bought At Walmart This Week:

Coconut sugar – $6.98

Lemon bulb (not pictured) (so Chris can have lemon water at work) – $.88

Total spent at Walmart: $8.83

 

food from Aldi

 

What We Bought at Aldi This Week:

I bought some stuff we don’t usually purchase (mini potatoes, fresh mozzarella, etc.) for recipe testing this week and to see if our #CheapHealthyCostco experiment can handle ingredients like that. 

Sweet Potatoes – $.56/lb

Yellow Potatoes – $.60/lb

Mini yellow potatoes – $1.93/lb

Mini multi-color potatoes – $1.93/lb

Bananas – $.44/lb

Mushrooms – $1.29 for 8 oz

Diced tomatoes – $.45 for 14.5-oz can

Kalamata olive – $1.99 for 11.6 oz

Black olives – $1.19 for 6-oz can

Lemon juice – $1.89 for 32 0z

Unsweetened almond milk – $1.89 for a half gal

Organic whole milk – $2.95 for a half gal

Parmesan wedge – $3.79 for 8 oz

Fresh mozzarella – $2.79 for 8 oz

Ricotta cheese – $1.69 for 8 oz

Butter – $2.55/lb

Aldi date and nut bars (like Lara bars) – $.80/bar

Total spent at Aldi: $41.41

 

food from kroger

 

What We Bought at Kroger This Week:

At Kroger, we found a few markdowns and ingredients for fresh veggie and fruit juice. Again, I wanted to see if our #CheapHealthyCostco experiment can handle ingredients like that. 

Organic granny smith apples – $2.44/lb

Organic celery (cheaper at Costco, but I forgot to get some there) – $1.89/bunch

Markdown overripe bananas (most of which I froze for smoothies and banana bread the next day) – $.38/lb

Total spent at Kroger: $11.41

 

Did you find this grocery haul helpful? Let us know! Leave a comment, share it on Facebook or Pinterest, and follow us on Instagram for more reviews and frugal recipes.

 

How Much We Will Spend the Rest of the Month

Altogether, we spent $334.79 on this huge grocery trip.

If we budgeted $150/week for the rest of September, we have $265.21. This leaves around $66 for us to spend every week on fresh vegetables, fruit, milk, eggs, etc.

However.

Mid-September, I have an order from Bulk Natural Foods. Apples and plums are in season, and this is the best price per pound that we can get on quality, almost-organic apples and plums all year.

After planning for that, bi-weekly milk orders from a local farm, and getting some bulk oats (we go through a lot of oatmeal), I have around $25/week for fresh vegetables, eggs, dairy, markdown deals, stuff that runs out that I forgot to plan for (always), etc.

I’ll share what I buy throughout the week with that $25, and if you have any suggestions, I’d be glad to read them!

 

Dinner for a dollar coming soon! Click here to find out more.

 

Saving money and eating healthy is tricky. Sometimes I think about how much more I could save if I didn’t insist on organic meat or non-GMO products. Sometimes I wonder how on earth 5 people can eat so.much.food.

There is no perfect number or perfect strategy that works for everyone. My goal is to encourage you and give you ideas wherever you are!

During this season, because of some past health issues and convictions, we are trying to eat as healthy as possible as cheaply as possible (while still allowing for some cereal and chocolate, because #balance).

 

What You Can Do Now

Have you ever tried once-a-month-shopping? Got any tips? Let us know in the comments!

We also share cheap (like, actually cheap), real food menu plans every month for FREE with our email subscribers. Get the next one here.

 



3 thoughts on “*Huge* Costco & Grocery Haul!”

Leave a Reply

You have to agree to the comment policy.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.